Několik záběrů na Rokytnici nad Jizerou 31.12.2016 jen několik málo dní před zasypáním sněhem .......

Rokytnice nad Jizerou(německyRochlitz) na bhaile agus baile sna beanntan siar. Suidhichte ann an Liberec sgìre, Semily sgìre, ann an nas fhaide gleann Huťský allt eadar beanntan massifs Guard (782 m) Deamhain Mountain (1022 m) agus Lysa Hora (1344 m) agus a-null air an làimh chlì (ear) bruaich na h-aibhne Jizera. Tha e a 'fuireach an seomu 2 700sluagh.

Město v údolí Huťského potoka lelo zřejmě založeno kolem roku 1574 jako sklářská osada. První obyvatelé se zde živili těžbou dřeva, mědi, stříbra a olova. V roce 1625 neo-dhreuchdail ri fhaighinn Albrecht z Valdštejna, a 'gabhail a-steach zlepšil životní podmínky zdejších horníků. Po Valdštejnově smrti význam dolů opět upadá. Och doby se až do 20.století zdejší obyvatelstvo snažilo hornickou činnost obnovit, ale nikdy se jim to již nepodařilo. Od vzniku města se rozvíjí také v oblasti tradiční sklářství. I po třicetileté válce byli občané Rokytnice většinou protestantského vyznání, z čehož plynuly ne zcela úspěšné snahy o rekatolizaci. V 18. dh 'fheumadh e bhi air a dheanamh suas. V tomto období byly založeny první textilní podniky. Rozvoji průmyslu napomohla také výstavba železniční trati Martinice v Krkonoších - Rokytnice nad Jizerou, a 'toirt taic dha na h-uinneagan seo 1899. V roce 1903 le bhith a 'cleachdadh ro-innleachdan ùra, která prošla v 70. letech rekonstrukcí. Po 2. Světové válce a odsunu německy mluvících obyvatel dochází k rozvoji turistického ruchu ve městě i okolí.

Území

Celkem zahrnuje čtyři katastrální území: Dolní Rokytnice, Horní Rokytnice nad Jizerou, Rokytno v Krkonoších a Františkov v Krkonoších. Z a 'sealltainn gu bheil iad a' dèanamh cinnteach gu bheil Dolní a 'dèanamh cinnteach gu bheil iad a' cleachdadh na h-obrach seo Hleďsebe, Hranice a Studenov.

Katastrální území Dolní Rokytnice ve městě Rokytnice nad Jizerou zahrnuje kromě vlastní Dolní Rokytnice ještě sídelní celky Hleďsebe, Studenov, Liščí Díra, Hranice, Vilémov, Letní Strana, Zimní Strana, Malá Rokytnice. Na jihozápadě do něj spadá vrch Stráž. Do Dolní Rokytnice patkí i kostel svatého Michaela archanděla.

Hranice mezi Dolní a Horní Rokytnicí probíhá náměstím před radnicí: většina plochy náměstí patří do Dolní Rokytnice, radnice s obchodním domem však již patří do Horní Rokytnice.

Katastrální území Horní Rokytnice nad Jizerou zahrnuje kromě vlastní Horní Rokytnice ještě sídelní celky Horní Ves, Horní Kout, Zákoutí, Hrušov a Horní Domky. Na hlavní silnici je vymezeno na západě náměstím s radnicí, na východní straně končí nedaleko za Horním náměstím a autobusovým nádražím (hřiště již patří k Rokytnu). Na jihu do něj patří celý Sachrův hřeben, na severozápadě oblast Na skalkách a Kostelní vrch.

Katastrální území Rokytno v Krkonoších zahrnuje kromě vlastního Rokytna i sídelní celky Háj, V Rybníčkách, Světlanka, Dvoračky. Do území Dale patří horní thilgeadh údolí Huťského potoka včetně Huťského vodopádu, severozápadní úbočí Vlčího hřebene a Pas území AZ k hlavnímu hřebeni Krkonoš: Lysá Hora, Ricky Velká Mumlava a Mala Mumlava včetně Fireann části Mumlavy po soutoku (OD Krakonošovy snídaně AZ k ústí Vosecké strouhy ), Vosecká bouda a vrch Tvarožník; na hřebeni v okolí vrchu SokolníkuRokytno hraničí s Polskem.

Katastrální území Františkov v Krkonoších zahrnuje osadu Františkov, ležící jižně od Sachrova hřebene, a pú území východně od osady až k vrcholu Vlčího hřebene.

-dràsta

Za posledních 15 let došlo ve městě k mnoha citelným změnám. Byl vybudován obrovský lyžařský areál s 28 vleky a čtyřsedačkovou lanovkou na Lysou horu. Tato lanová dráha je jediná, která vede do I. zóny KRNAP. V roce 2006 le bhith a 'toirt seachad fiosrachaidh air a' choimpiutair seo, Horní domky. Vede z parkoviště u Rokytky k chatě Lovčenka.

Došlo k velkému zvýšení ubytovací kapacity města. Le bhith a 'cur fàilte air a' mhòr-chuid de na leanas (Horní náměstí a Dolní náměstí) agus tha sinn a 'cleachdadh a-mach àraidh agus a' toirt taic dhuinn. Teirm a-mach dè an seòrsa deuchainn a th 'ann an-dràsta, mar a tha thu a' cleachdadh, agus a 'toirt taic dhut. Toto nebezpečí bylo zažehnáno av současné době patří Rokytnice nad Jizerou mezi naše nejatraktivnější střediska letní i zimní dovolené v Krkonoších. Ve městě je základní škola, 2 mateřské školy, zvláštní škola a zdravotní středisko.

Leigidh a-steach na tha a dhìth oirnn: na seachdainean air an t-sàmhchair agus na seòladairean Horní náměstí v Horní Rokytnici. Tha e comasach do roghainnean sam bith a bhith air an toirt a-steach, a dh 'aindeoin a bhith a' cleachdadh a 'phròiseict seo (a' toirt a-steach Letní Strana agus Zimní Strana airson ro-inntinn a dh 'fhaodadh a bhith air a chleachdadh ann an dòigh sam bith le Dolní Rokytnici).


Steach cunntas agad

 
×
Dhìochuimhnich d 'fhiosrachadh?
×

Gabh suas

Sgaoil
GTranslate Please upgrade your plan for SSL support!
GTranslate Your license is inactive or expired, please subscribe again!